Kadının İnsan Hakları Derneği’nden 192 siyasetçiye mektup: Anayasa değişikliği teklifine “hayır” oyu verin

Kadının İnsan Hakları – Yeni Tahliller Derneği (KİH-YÇ), iktidar ortakları AKP, MHP, BBP ‘nin kamuoyunda “başörtü düzenlemesi” olarak anılan anayasa teklifine karşı muhalefet partilerini “hayır” demeye çağırdı.

Kadının İnsan Hakları – Yeni Tahliller Derneği (KİH-YÇ), yaptığı yazılı açıklamada “Kadınları giysilerinden kuşamlarından ve fikirlerinden dolayı hukuksuz bir halde cezalandıran, LGBTİ+’lara karşı nefret siyaseti yürüten, tüm haklarımıza var gücüyle saldıran ve ekonomik kriz yoluyla yoksulluğa mahkum eden iktidarın önerdiği anayasa teklifini reddediyoruz” denildi.

Kadının İnsan Hakları – Yeni Tahliller Derneği (KİH-YÇ), TBMM Başkanlığı’na sunduğu Anayasa’nın “din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24. ve “ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı 41. hususlarına ait değişiklik tekliflerini içeren, kamuoyunda “başörtü düzenlemesi” olarak anılan teklife karşı muhalefet partilerini “hayır” demeye çağırdı.

KİH-YÇ, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Türkiye İşçi Partisi, İyi Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi genel başkanlarına, milletvekillerine, parti yetkililerine ve bağımsız milletvekillerine olmak üzere toplamda 192 siyasetçiye toplumsal cinsiyet eşitliğine karşı olan, her fırsatta bayanların, çocukların ve LGBTİ+’ların insan haklarına saldıran, yakın vakitte İstanbul Sözleşmesi’nden anayasaya muhalif bir biçimde çekilen bu iktidarın anayasa değişikliği teklifine “hayır” demesi gerektiğini belirten bir mektup gönderdi.

KİH-YÇ yayınladıkları basın bülteninde Uygar Kanun, Türk Ceza Kanunu’nun ıslahatı, Anayasa’ya eşler ortası eşitliğin eklenmesi,  6284 sayılı Kanun’un oluşturulması üzere güçlü gayretlerle elde edilen yasal kazanımların iktidar tarafından geri alınmaya çalışıldığına dikkat çekerek “Bu vesileyle bir kere daha tüm muhalefet partilerini Anayasa değişikliğine karşı net bir tutum ortaya koyarak ‘Hayır’ demeye davet ediyoruz” dedi ve muhalefete gönderdiği mektupta aşağıdaki tabirlere yer verdi:

“İktidarın önerdiği anayasa değişikliği teklifini reddediyoruz”

İstanbul Sözleşmesi’nden anayasaya muhalif ve hukuksuz bir formda çekilen, bayanların yoksulluk nafakasını kısıtlamaya çalışan, “erken evlilik” ya da “küçüğün rızası” ismi altında çocuk istismarının yıllardır önünü açmaya çalışan, bayanları giysilerinden kuşamlarından ve fikirlerinden dolayı hukuksuz bir halde cezalandıran, LGBTİ+’lara karşı nefret siyaseti yürüten, tüm haklarımıza var gücüyle saldıran ve ekonomik kriz yoluyla yoksulluğa mahkum eden iktidarın önerdiği anayasa teklifini reddediyoruz.

“Bu teklif iktidarın toplumsal cinsiyet eşitliğine ve aileye bakış açısını yansıtıyor”

Tüm muhalefet partilerine davetimizdir:

Yasal haklarımızı dahi kullanamadığımız, bayana yönelik şiddetin cezasızlıkla sonuçlandığı, çocukların “evlilik” ismi altında istismar edildiği ve bu problemin ‘insani bir durum’ denerek iktidar tarafından yasallaştırılmaya çalışıldığı bir ortamda sunulan bu anayasa teklifine temelden itirazımız var. İktidarın Anayasa’nın eşitlik ve hürriyet prensipleriyle çelişen bir halde bayanların kılık kıyafetini düzenleyen ve bayanlar ortasında dindar/dindar olmayan ayrımı yapmasının önünü açan, LGBTİ+ bireylere yönelik nefreti anayasaya dahil ederek ayrımcılık ve şiddeti legalleştirmeye çalışan bu iktidarın toplumsal cinsiyet eşitliğine ve aileye bakış açısını yansıtan teklifine “hayır” diyoruz, sizlerin de hayır demenizi bekliyoruz.

İstanbul Sözleşmesi’ni yine imzalama ve kontrat doğrultusunda siyaset yapma vaadiniz doğrultusunda bu tartışmaya en temelden itiraz etmenizi talep ediyoruz. Hukukun üstünlüğünün ve yargı bağımsızlığının yerle bir edildiği, demokrasinin erozyona uğratıldığı, haklarını aramak için sokağa çıkan bayanların ve LGBTİ+ ‘ların azapla gözaltına alındığı ve hayatlarından dert duyduğu bu türlü bir ortamda sizin ve partinizin bu teklife karşı net bir formda karşı durması gerekmektedir. Aksi takdirde demokrasiyi tekrar inşa etme istikametinde verdiğiniz kelamın, gerçeğe tekabül etmediğini ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamanın demokrasinin temeli değil tali bir konusu olarak gördüğünüze kanaat getireceğimizi bildirmek isteriz

Kaynak: Bayanın İnsan Hakları – Yeni Tahliller Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir