Erdoğan görüşmesi sonrası Miçotakis’ten ‘Türkiye’ mesajı: En büyük hedefini açıkladı

Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO doruğunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir buçuk sene sonra birinci sefer yüz yüze görüşen Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis SKAI televizyonuna konuştu.

Seçim zaferi sonrası birinci röportajını veren Yunan Başbakan’ın en değerli gündem unsurlarından biri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme ve Türkiye ile olan bağlantılar oldu.

“MEDENİ KOMŞULAR OLARAK YAŞAMANIN DAHA YETERLİ OLDUĞU KONUSUNDA HEMFİKİRİZ”

Erdoğan ile arasındaki ‘iyimser havanın’ tartışılanların içeriğine de tekabül ettiğini vurgulayan Miçotakis, “Sanırım hepimiz daima alarmda olmaktansa uygar komşular, arkadaşlar olarak yaşamanın daha güzel olduğu konusunda hemfikiriz” dedi.

“ÖNCEKİ GÖRÜŞMELERDEN FARKLI BİR HAVA ALDIM, YİNE BAŞLAMAK İÇİN BİR FIRSAT”

Erdoğan görüşmesinin güçlü geçen dört yılın akabinde tekrar başlamak için bir fırsat olduğunu tekrar eden Miçotakis, Erdoğan’a güvenip güvenmediği sorusuna “Önceki görüşmelerden farklı bir hava aldım. Saf değiliz lakin bardağın dolu tarafından bakalım” diye karşılık verdi.

“TÜRKİYE DEĞİŞİME HAZIR, YUNANİSTAN BUNDAN FAYDALANABİLİR”

“Türkiye dış siyaseti, yalnızca Yunanistan’la bağlantılar manasında değil, aynı zamanda Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD ile olan bağlarında de bir değişime hazır görünüyor” diyen Miçotakis Yunanistan’ın Türkiye’nin bu atılımından faydalanabileceğini vurguladı.

EN BÜYÜK GAYESİNİ AÇIKLADI

Türkiye-Yunanistan ilgileri konusunda büyük maksadını asla gizlemediğinin altını çizen Yunan Başbakan “En büyük amaç ortadaki uyuşmazlığın çözülmesi. Türkiye ile hala en büyük anlaşmazlıklarımız Ege ve Doğu Akdeniz’deki deniz sonlarının, MEB’in ve kıta sahanlığının belirlenmesidir” dedi ve kelamlarına şöyle devam etti;

“Göç idaresi büyük bir sorun yahut fırsattır. Hedefim, temel farkımızın özüne inmek. Kâfi ki Lahey’e gitmeyi kabul edelim fakat görünen o ki bu o kadar kolay bir sorun değil. Bunu başaramasak bile, iki ülke ortasındaki düzgün iklimin korunması başlı başına değerli bir muvaffakiyettir. “

‘TÜRKİYE’YE TAVİZ VERECEK MİSİNİZ?’ DİYE SORULDU

Olası bir müzakerede Türkiye’ye taviz verip vermeyeceği sorulan Başbakan bu soruyu şöyle cevapladı;

“Onlarca yıldır uğraştığımız, Türkiye ile aramızdaki uyuşmazlıkların nihayet adil bir biçimde ve Memleketler arası Hukuka uygun olarak çözülmesi Yunanistan’ın çıkarına mı? Yanıt Evet. Bu benim görüşüm.

Herhangi bir mutabakat, kimi pozisyonlardan kimi ödünler gerektirebilir. Ancak asıl soru şu: tarih bize çözme fırsatı sunduğunda biz bu uyuşmazlıklara tahlilsiz mü kalacağız?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir