Bilal Erdoğan: Spor ve geleneksel oyunlar ile kıtalar arası kültürel diyaloğu sağlıyoruz

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Dünya Etnospor Konfederasyonu, Muş Alpaslan Üniversitesi ve Bowıe State Üniversitesi tarafından düzenlenen 11’inci Milletlerarası Türk Halkları Klâsik Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Sempozyuma Bilal Erdoğan’ın yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, akademisyenler ve çeşitli ülkelerden gelen atletler katıldı.

Sempozyumda iştirakçilere seslenen Bilal Erdoğan, klasik sporlar ve oyunlardaki gayenin kültürel ihya davası olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, klâsik spor ve oyunların dünyadaki kültürel çeşitliliğin azalması ve yozlaşmasına karşı bir duruş olduğunu söz ederek, yalnızca Türkiye’de değil Türk dünyasında değil, dünyanın dört bir yanında bir klâsik sporlar zenginliğinin olduğunu belirtti.

Çeşitli sporları hem Türkiye’de hem dünyada kamuoyu ile tanıştırdıklarını ve kıtalar ortası kültürel diyaloğu bu sporlarla sağladıklarını kaydeden Erdoğan, ”Sempozyumun güzel olmasını diliyorum. Peşinen söylemek isterim ki sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen tüm ilgililere teşekkür ederim. Hamdolsun geldiğimiz noktada dünyada klasik sporlar ve oyunlar ile ilgili bir kamuoyu buluşmaya devam ediyor. Bu alandaki akademik çalışmaların da arttığını görüyoruz. Biz dünya çapında bir doktora burs programı başlattık. Bir akademik icra şuramız var. İcra heyetimiz müracaatları pahalandırıyor. Bu bursları vermeye devam ediyoruz. Dünyadaki öğrenciler klasik spor ve oyunlarla ilgili doktora tezi yazmaya teşvik etmeliyiz. Zira borcumuzu tez kabul edildikten sonra veriyoruz. Tezin çalışıldığı ülkeye nazaran de burçların değişen ölçüleri oluyor. Bunu ilan etmiş olalım. Bizler bu alanda yazılan doktora tezlerinin çoğalmasını ümit ediyoruz” dedi.

‘KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA KARŞI BİR DURUŞ’

Geleneksel sporlar ve oyunlardaki emellerinin kültürel ihya davası olduğunu söz eden Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Dünyadaki kültürel çeşitliliğin azalması ve yozlaşmasına karşı bir duruş. Zira bu spor ve oyunlar kültürün kodlarını geleceğe taşıyan araçlardır. Bizler kültürümüzü yaşatmak istiyorsak bu yozlaşmanın ve tek düzeliğin hükümran olmasını istemiyorsak klâsik spor oyunların yaşaması ve yaşatılmasına hepimiz takviye olmalıyız. Bu iş yalnızca Türkiye’de değil Türk dünyasında değil dünyanın dört bir yanında bir klâsik sporlar zenginliği mevcut. Bizim de Japonya’dan Arjantin’den Meksika’ya kadar üyelerimiz var. Çok çeşitli sporları hem Türkiye’de hem dünyada kamuoyu ile tanıştırıyoruz. Kıtalar ortası kültürel diyaloğu bu sporlarla sağlamış oluyoruz. Bu manada öbür spor sanayisinin güçlü istikametlerini öğrenmemiz ve uygulamamız lakin sorunlu istikametlerini nedir bunlar şike üzere doping üzere ve bahis üzere bu cins sorunlu taraflarını de bizim klasik spor dünyamızdan uzak tutmamız icap ediyor. Onun için biz klasik sporlar da hem insan dostu hem etraf hem de hayvan dostu bir yaklaşıma benimsiyoruz. Bilhassa binicilik ve atçılık ile ilgili sporlarda hem kanatlılar hem de atlarla dost ilgisinin güçlendirilmesine ve bunların beşerle hayvanın bir arada yaptığı bir spor olduğuna inanıyoruz. Hayvanın koşturulduğu ya da yıpratıldığı bir spor değil de bunları beşerle hayvanın bir arada yaptığı bir spor olarak kıymetlendiriyoruz ”diye konuştu.

Sempozyumda Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat klâsik spor ve oyun faaliyetlerinin akademik manada geniş bir tez konusu olduğuna dikkat çekerek bu çalışmaların devam etmesi gerektiğini tabir ettiler.

Sempozyumun çeşitli panel ve söyleşilerle devam edeceği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir