Akar’dan yüksek su faturalarına tepki

Şehmus EDİS / MARDİN (İGFA) – İYİ Parti Mardin Büyükşehir Belediye Lider Adayı Süleyman Akar, yaptığı davette Mardin büyükşehir belediyesinin Kayyum tekniği ile yönetildiğini aslında kayyumun sandıktan çıkan iradenin yok sayıldığı bir idare biçimi olduğunu söz etti.

“İYİ Parti iktidarimizda Türkiye geneli Kayyum uygulama tekniğine son vereceğiz.” diyen Akar, şu sözlere yer verdi:
“Mardin kent içi nakliyecilikte uygulanan sübvanse yani Mardin büyükşehir belediye başkanlığının kent içi minibüs esnafına artan akaryakıt fiyatları ve maliyetler için Şehiriçi minibus taşıma fiyatlarina artırım yapmayıp onu belediye bütçesinden karşıladığını 17 Şubat 2024 tarihinde toplumsal medyadan öğrendik. Kent içi minibüs yani özel Halk otobüsleri Kooperatifleri aylık olarak net fiyatın yüzde 20’si oranında belediye bütçesinden yaklaşık aylık 6 milyon TL den fazla bir meblağın minibüsçü esnaflarımıza verildigini bu uygulamanın seçime kadar olduğunu seçim sonrası içinde bir belirsizligin olduğunu yani rastgele bir fiyat artışı ile ilgili belediyenin bir artırım kararı ve Kooperatif ile ortalarında bir protokol bulunmamakta. Seçim sonrasında kent içi minibüs fiyatları artırım kararı yeni seçilecek belediye başkanı ve Belediye Meclisine mal edileceği anlaşılmaktadır.”

Mardin Büyükşehir belediyesi Su işleri Kurumu MARSU Güneydoğu Anadolu vilayetlerinin çoğundaki belediyelerden daha fazla su parası aldığına dikkat çeken Akar, Kayyum idaresinin su faturalarını minibüsçü esnafına uyguladığı üzere indirime gitmesini istediklerini söyledi.

Akar, “Madem Büyükşehir Belediyesi bu paraları ödeyecek kadar parası var o vakit belediye birebir halde yüksek su faturalarını düşürmelidir. Halkın alım gücünün enflasyon karşısındaki durumu göz önünde bulundurularak bu karar alınmalıdır.” diyerek kelamlarını tamamladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir