1,5 kilo balı 33 saniyede yedi, birinciliği kimseye kaptırmadı

Kaş Belediyesi tarafından Türkiye’nin önde gelen bal üretim merkezlerinden Doğantaş Mahallesi’nde düzenlenen şenlik, korona virüs salgını nedeniyle verilen iki yıl ortanın akabinde yapıldı.

Doğantaş Hasat ve Bal Şenliği’nde konuşan Kaymakam Murat Öztürk, Kaş’ın yalnızca turizmde değil, tarımda da çok özel bir yer olduğunu tabir ederek, “Bu şenlikler, hem ilçemizin tanıtımına katkı sağlıyor hem de ürettiğimiz eserleri dünyaya pazarlıyoruz, birebir vakitte kendi kültürümüzü yaşatıyoruz” dedi.

İlk kere Yörük Göçüne katıldığını lisana getiren Kaymakam Öztürk, “Yörükler, Yörüklük, Türk milletinin, Türklüğün çok kıymetli hasletidir. Bu kültürün yaşaması lazım. Bir milleti millet yapan kültürüdür, tarihidir, örf ve adetleridir. Bizim maneviyatımızı şekillendiren bizim kültürümüzdür, değerlerimizdir. Bu kültürü yaşatmak değerlidir. Yörük kültürü yaşatılmalıdır, genç kuşaklara aktarılmalıdır. Bu sayede bu bayrak inmeyecek, bu ezan dinmeyecek” diye konuştu.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş da belediye olarak yalnızca hizmet yapmadıklarını kaydederek, toplumsal, kültürel ve klasik faaliyetlerin de değerli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir